Mens

Results

15th July Singles Medal

Division 1 Result
1st Mr D Russell 81-14=67
2nd Mr P Bridge 74-7=67
3rd Mr Rod Gillespie 79-12=67

Division 2 Result
1st Mr S P Knott 85-19=66
2nd Mr B Taylor 84-17=67
3rd Mr A H Kitchen 89-18=71

Division 3 Result
1st Mr J Marsh 88-21=67
2nd Mr T Ogden 92-24=68
3rd Mr I A Van Cuylenburg 98-26=72

Wednesday 11th July Singles Stableford

Division 1 Result
1st Mr C Dickinson 37
2nd Mr S Armstrong 36
3rd Mr S. Gore 35

Division 2 Result
1st Mr J O’Connor 39
2nd Mr G M Glaister 38
3rd Mr Alan Brown 37

Sunday 8th July Walker Cup

Division 1 Result
1st Mr P Berry 40
2nd Mr Andy Coomber 37
3rd Mr Mark Jones 35

Division 2 Result
1st Mr B Wilson 38
2nd Mr J R Olive 36
3rd Mr T Heywood 36

Division 3 Result
1st Mr I A Van Cuylenburg 41
2nd Mr H Hickson 36
3rd Mr R.W Dalley 36

7th July Singles Medal

Division 1 Result
1st Mr D.A Burke 77-8=69
2nd Mr A Garner 80-10=70
3rd Mr M Chappell 81-9=72

Division 2 Result
1st Mr Ant Wraith 87-18=69
2nd Mr G A Broad 84-15=69
3rd Mr Gary Smith 93-19=74

Division 3 Result
1st Mr I P Baron 94-24=70
2nd Mr A M Rushton 91-21=70
3rd Mr T Ogden 96-24=72

Wednesday 4th July Midweek Singles Stableford

Division 1 Result
1st Mr F Ryder 39
2nd Mr I Bonnar 37
3rd Mr B Ratcliffe 37

Division 2 Result
1st Mr O Wood 40
2nd Mr T Drew 40
3rd Mr M Cunliffe 38

Sun 1 July, Club Championship Round 2:
Division 1 Result
1st Mr Steve Whitehead 74-6=68
2nd Mr Jason Brooks 82-14=68
3rd Mr L Hulme 75-5=70

Division 2 Result
1st Mr M Wilson 87-18=69
2nd Mr B Egerton 93-20=73
3rd Mr C Dickinson 92-16=76

Division 3 Result
1st Mr B Whittam 93-23=70
2nd Mr R.W Dalley 94-22=72
3rd Mr B D Clews 96-23=73

Sat 30th June Club Championship Round1:

Division 1 Result
1st Mr C Hulme 78-10=68
2nd Mr R.G Jackson 79-10=69
3rd Mr Steve Whitehead 76-6=70

Division 2 Result
1st Mr S Ratcliffe 84-15=69
2nd Mr M Wilson 91-18=73
3rd Mr T E Barnes 90-17=73

Division 3 Result
1st Mr B Whittam 96-24=72
2nd Mr T Ogden 95-23=72
3rd Mr H Hickson 99-26=73

Sunday 24th June Monthly Medal
Division 1
Mr Craig Lavelle 77 – 11 = 66
Mr Andy Coomber 77 – 10 = 67
Mr P Bridge 74 – 6 = 68

Division 2
Mr A Crawford 81 – 15 = 66
Mr B Egerton 90 – 20 = 70
Mr T Ruck 90 – 18 = 72

Division 3
Mr P Curnock 85 – 24 = 61
Mr M G Arrowsmith 90 – 23 = 67
Mr T Ogden 91 – 24 = 67

Saturday 23rd June Singles Stableford
Division 1
Mr Andy Coomber 40
Mr Steven Whittaker 39
Mr G A Southern 37
Division 2
Mr B Taylor 39
Mr R Fitton 39
Mr M Wilson 37
Division 3
Mr Tom Kirby 41
Mr Gary Smith 41
Mr H Hickson 40

Wednesday 20th June Stableford
Division 1
Mr B Taylor 39
Mr J Leach 36
Mr S. Gore 35
Division 2
Mr Rod Bates 39
Mr A Walmsley 37
Mr P Curnock 36

Saturday 9th June Singles Stableford
Division 1
1.Mr M Chappell 39
2.Mr T Walls 39
3.Mr B Hampson 39
Division 2
1.Mr S Seddon 39
2.Mr P M Howell 39
3.Mr T Ruck 37
Division 3
1.Mr J O’Connor 37
2.Mr T Hague 35
3.Mr B D Clews 35

Saturday 2nd June Captains Day Medal
1  Mr P Tyack   76 – 13 = 63 After count back
2  Mr C Lucas   83 – 20 = 63
3  Mr D Russell   80 – 15 = 65
4  Mr M A Croston   79 – 14 = 65
5  Mr L W Thornton   86 – 21 = 65

Sunday 27th May Singles Medal
Division 1:
1  Mr I Brown  84 – 13 = 71
2  Mr M Barlow 78 – 7 = 71
3  Mr K Daley 82 – 10 = 72
Division 2:
1  Mr R Dootson   86 – 21 = 65
2  Mr C Lucas   90 – 20 = 70
3  Mr B Pellowe   95 – 25 = 70

Saturday 26th May 4BBB Boget
1. B Ratcliffe and M Barlow 8 up after card play off
2. I Hodgkiss and M Thompson 8 up

Wednesday 23rd May Singles Medal
Division 1:
1. Mr J Torr 81-15=66
2. Mr J Brooks 83-13=70
3. Mr P Bridge 77-6=71
Division 2:
1  Mr T E Barnes 83-19=64
2  Mr T Culm 89-24=65
3  Mr J O’Connor 93-25=68

Sunday 20th May Singles Medal
Division 1 Result
1st Mr M Barlow 70-9=61
2nd Mr Mark Jones 79-12=67
3rd Mr Paul Taylor 79-11=68

Division 2 Result
1st Mr A Crawford 83-15=68
2nd Mr S Ratcliffe 83-15=68
3rd Mr Scot Pomphrey 89-19=70

Division 3 Result
1st Mr Ken Fletcher 93-26=67
2nd Mr M G Arrowsmith 92-23=69
3rd Mr R.W Dalley 92-22=70

Wednesday 16 May Single Stableford
Division 1:
1  Mr G A Broad   40 pts  14.0
2  Mr P.S Wright   35 pts  15.0
3  Mr J Banks   35 pts  14.5
Division 2:
1  Mr Ant Wraith   42 pts After Count-Back
2  Mr T Heywood   42 pts  After Count-Back
3  Mr I P Baron   39 pts

Sat 12 May, Monthly Medal
Division 1
1 Mr M Barlow   78 – 9 = 69
2 Mr M T Baron   82 – 12 = 70
3 Mr Mark Jones   83 – 12 = 71
Division 2
1 Mr G A Broad   82 – 16 = 66
2 Mr D Russell   82 – 15 = 67
3  Mr M Wilson   86 – 18 = 68
Division 3
1 Mr C Lucas   87 – 21 = 66
2 Mr A.G Edge   91 – 22 = 69
3 Mr T Hague   92 – 23 = 69

Wednesday 9th May, Singles Stableford
Division 1:
1. A Coomber 39
2. W Bohannon 38
3. J Torr 37
Division 2:
1. M Cunliffe 41
2. B Clews 40
3.A Wraith 40

Saturday 5th May 2018 : Jim York Trophy
1. Mr M Drew 76-15=61
2.Mr R Hall 83-20=63
3.Mr M Baron77-13=64

Saturday 28th April – Walsham Trophy
1. Mr J Olive 82-18 = 64 After a count back
2. Mr A Whealing 69-5=64
3.Mr M Thompson 83-19=64
For full results Click Here

Wednesday 25th April – Singles Stableford

Division 1:
1 Mr B Hampson 41
2 Mr B Grounds 39
3 Mr T Toole 38

Division 2:
1 Mr I E Hodgkiss 40c
2 Mr J Howarth 34c
3 Mr T E Barnes 34c

Sunday 22nd April – Singles Knockout – Top 32 Qualifier

Division 1:
1. Steve Whitehead 69-7=62
2. A Williams 69-3=66
3. Mr M Chappell 76-9=67

Division 2:
1. Mr A Kitchen 84-19=65
2.Mr D Russell 82-15=67
3. Mr D Liptrott 84-14=70

Division 3:
1. Mr M Arrowsmith 95-23=72
2. Mr J Foley 99-27=72
3. Mr S Knowles 95-23=72

Wed 18th April – Singles Stableford

Division 1:
1. M Leach 38pts after count back
2. I Bonnar 38pts
3. B Taylor 38pts

Division 2:
1.L Thornton 39pts
2.N Kelly 38pts
3.T Hague 37pts

Saturday 14th April – April Monthly Medal

Division 1:
1. Andy Coomber 76-11c=65
2.Anthony Whealing 72-5c=67
3.M Chappell 77-9c=68

Division 2:
1. Mark Drew 81-16c=65
2. G Broad 83-15c=68
3. B Ratcliffe 84-13c=71

Division 3:
1. Sean Foster 92-23c=69
2. B Clews 94-25c=69
3. L Thornton 92-22c=70

Wed 11 April Midweek Medal

Division 1:
1. A Williams 71-3=68
2. M Leach 79-9=70
3.A Coomber 82-11=71

Division 2:
1. A Brown 97-26=71
2. A Lowe 97-25=72
3. M Irving 95-23=72

Sat 7 April, Captain’s Drive In

Division 1:
1. T Broad 69-10=59
2. S Gore 79-11=68
3. M Jones 81-12=69

Division 2:
1. M Drew 84-16=68
2. B Fitton 85-17=68
3. T Toole 83-14=69

Division 3:
1. B Clews 94-25=69
2. M Arrowsmith 96-23=73
3. M Cunliffe 94-20=74